piątek, 26 listopada 2010

News dla programistów Oracle ADF

Stało się. Oracle oficjalnie uruchomiło ścieżkę certyfikacji dla programistów ADF. Wiadomość opublikował wczoraj na swoim blogu Shay Shmeltzer. Egzamin oficjalnie nosi nazwę Oracle Application Development Framework Essentials (1Z1-554) i jak na razie jest w wersji beta – czyli ma służyć głównie wysądowaniu zainteresowania ścieżką certyfikacji z zakresu technologii Oracle Fusion oraz ustaleniu ostatecznego zakresu tematycznego. Dla bywalców forum dyskusyjnego OTN nie jest to zaskoczenie. Temat certyfikatów z ADF jest cyklicznie poruszany od co najmniej trzech lat. Na temat problematyki egzaminu można poczytać tutaj. Moje osobiste wrażenia są takie – sporo tego – nawet dla doświadczonego developera. Wrzucono do jednego worka w zasadzie całość technologii, lekko nawet poza nią wykraczając (ADF + SOA, WebCenter). Zresztą sam Shay napisał:
„...this is not a trivial exam - you should only apply if you actually have practical experience developing with ADF”.
Nie wiem też, jaka będzie forma tego egzaminu. Część pytań jest czysto teoretyczna, niektóre zagadnienia natomiast w zasadzie nie do opisania bez użycia JDeveloper'a. Cóż, wysłałem maila do autora postu i być może wkrótce będę wiedział coś więcej. Postaram się też skonfrontować zakres tematyczny egzaminu z tym, co napisane jest w dostępnej literaturze przedmiotu.

czwartek, 25 listopada 2010

Kolejny OTN Developer Day za mną

To był bez wątpienia jeden z bardziej produktywnie spędzonych ostatnio dni:). Naprawdę było warto. Tym razem cykliczna impreza organizowana przez Oracle poświęcona była m.in. cechom serwera GlassFish i planom jego rozwoju w przyszłości. Większa część zajęć, skupiona była jednak na nowościach w Javie EE 6, czyli EJB 3.1, JAX-RS, JSF 2.0, CDI, Servlet 3.0 i Java Persistence API 2.0. Wszystko oczywiście w wykorzystaniem powyższego serwera i NetBeans'a. Jedyny minus to ograniczony czas na zajęcia praktyczne, co zaskutkowało tym, że chyba nikt nie przerobił wszystkich ćwiczeń. Na szczęście każdy uczestnik dostał komplet zadań na płytce. Obiecałem sobie przerobić je wszystkie i oczywiście w miarę możliwości podzielić się tutaj wrażeniami.

P.S. Dzieląc się miedzy sobą opiniami na temat szóstki zgodnie stwierdziliśmy, że nie da się pisać zapytań przy pomocy Criteria API :).